Jak dobrać uchwyt ścienny do telewizora

Wraz z rosnącymi rozmiarami telewizorów zmienia się także miejsce, gdzie najczęściej je instalujemy. Miejsce tradycyjnych szafek RTV coraz częściej zajmuje ściana, sufit lub biurko, na których zawieszone wyglądają bardzo efektownie. Wiąże się to również z lepszym wykorzystaniem miejsca i przestrzeni - zyskujemy więcej wolnych blatów, na których można postawiać np. pamiątki, a także znika konieczność kupna dedykowanego mebla. Udając się do sklepu, można jednak zauważyć, że uchwyty i wieszaki występują w wielu wariantach i rozmiarach. Jaki więc uchwyt do tv wybrać? Czym się kierować?

 

 Uchwyty do telewizorów - najpopularniejsze rodzaje

 Najczęściej spotykane uchwyty to oczywiście uchwyty ścienne. Jego dużą zaletą jest łatwość montażu - wystarczy przymocować uchwyt do ściany kilkoma kołkami montażowymi (przy upewnieniu się, że jest wypoziomowany), a następnie przymocować do niego telewizor, wykorzystując specjalnie zaprojektowane otwory montażowe. Uchwyty ścienne występują w wielu wariantach, dzięki czemu pozwalają na dopasowanie do naszego pomieszczenia. Te najtańsze i najprostsze są statyczne i pozwalają na stałe umocowanie telewizora w jednej pozycji, blisko ściany. Jeśli nie potrzebujemy zmieniać jego położenia, kąta nachylenia, to może się to okazać w zupełności wystarczającym rozwiązaniem. Bardziej zaawansowane modele powalają na wielopłaszczyznową regulację, co może okazać się przydatne np. dla osób grających na konsoli (możliwość dopasowania położenia telewizora do swoich preferencji), często zmieniających aranżację wnętrza, lub po prostu lubiących dostosowywać położenie odbiornika do swojej aktualnej pozycji. 

 

 

Uchwyt ścienny do telewizora z poziomicą.

Uchwyty sufitowe to kolejny z popularnych typów mocowań. Nie każda ściana wykonana jest na tyle solidnie, by móc utrzymać, np. 60-calowy telewizor, czemu podoła zdecydowana większość sufitów. Ponadto uchwyty do telewizora mocowane do sufitu dają nam większą swobodę w wyborze miejsca, gdzie chcielibyśmy go zainstalować - wcale nie musi być to w pobliżu ściany. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Taki uchwyt wygląda bardzo schludnie - wszystkie kable mogą schodzić z sufitu w tunelu we wnętrzu uchwytu, dzięki czemu są niewidoczne. 

 

Nieco rzadziej wykorzystywane są uchwyty biurkowe. Zaprojektowane głównie z myślą o monitorach, równie dobrze sprawdzą się w przypadku mniejszych telewizorów. Często wykorzystywane są np. przy pracy stróżów, ale również innych osób pracujących w pozycji siedzącej. 

 

Uchwyty TV - jaki udźwig?

Do niedawna większość obecnych na rynku telewizorów była jednostkami o lekkiej i cienkiej budowie. Jednak, wraz ze wzrostem ich przekątnej nieubłaganie rośnie ich ciężar. Jakie to ma znaczenie? Przykładowo 65-calowy telewizor, w zależności od modelu i wyposażenia, może ważyć od 30 do nieco ponad 40 kg. Nie wszystkie uchwyty przeznaczone są do utrzymania takiego ciężaru, toteż przed zakupem warto się upewnić co do ich kompatybilności. 

 

Standard VESA

Standard VESA reguluje rozstaw otworów montażowych, jakie ma wieszak na telewizor, jak i sam odbiornik. Rozstaw pomiędzy górnym a dolnym otworem mocującym i pomiędzy pierwszym i ostatnim otworem w rzędzie są zapisane w formacie x00 x x00, np. 300x300 (czyli 300 mm pomiędzy górnym i dolnym i tyle samo pomiędzy pierwszym i ostatnim w poziomym rzędzie). Jeśli nasz telewizor ma otwory wykonane w zgodzie z tym standardem (informację o tym znajdziemy na opakowaniu, czy w specyfikacji), to kupując uchwyt VESA o tych samych parametrach, będzie nam zdecydowanie łatwiej go zainstalować. Jeśli nie, to warto rozejrzeć się za uchwytami uniwersalnymi lub dedykowanymi konkretnej marce.

 

Przydatne dodatki

Uchwyty często wyposażone są w dodatkowe elementy, ułatwiające ich codzienną eksploatację. Większość zestawów powinna do nas trafić wraz ze śrubami montażowymi, dzięki czemu można przystąpić do instalacji od razu po przyniesieniu ich do domu. Sporo wyposażonych jest również w poziomicę, co pozwala precyzyjnie zamontować go w poziomie (niewiele rzeczy mogłoby tak irytować, jak krzywo zainstalowany telewizor), bez sięgania po specjalistyczne przyrządy. Podczas montażu docenimy zapewne szablon do wiercenia otworów, który często jest częścią kartonowego opakowania i po wycięciu i przyłożeniu do ściany pozwoli na bezbłędne wykonanie otworów. Rzadziej spotykanym, choć cennym dodatkiem jest także zwijarka do kabli - uporządkowane przewody sprawią, że całość będzie się prezentować znacznie lepiej. 

Newsletter

Producenci

Sklep internetowy na oprogramowaniu Sky-Shop.pl SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie